Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Kędziora konsultantem w Energa Wybrzeżu
środa, 29 maja 2024 16:13
Kędziora konsultantem w Energa Wybrzeżu
 W środę Lech Kędziora został przedstawiony w roli
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mój sąsiad z Oliwy
niedziela, 19 maja 2024 15:58
Mój sąsiad z Oliwy
Profesor Władysław Lam, był jednym z najwybitniejszych malarzy

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

I Międzynarodowy Spływ Kajakowy - GALERIA

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 02 września 2013 21:00

I Międzynarodowy Spływ Kajakowy Pelplin-Gniew-Most Tczewski odbył się w dniach 31.08 – 01.09, pod honorowym patronatem Marszałka Senatu, Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezesa Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich. W spływie, wiodącym dwoma rzekami Wierzycą i Wisłą, uczestniczyło ponad 70 osób, w tym goście z Niemiec i Ukrainy.


GALERIA

Organizatorom przyświecały takie cele, jak popularyzacja kajakarstwa jako formy turystyki i rekreacji fizycznej, promowanie szlaku wodnego Kociewia, a także wymagającego kapitalnego remontu mostu tczewskiego jako unikatowego w skali Europy zabytku inżynieryjnego i historycznego oraz symbolu pojednania polsko-niemieckiego.


alt



alt



Został on zbudowany na dolnej Wiśle, w latach 1851–1857, jako most drogowo-kolejowy, zaprojektowany przez Carla Lentza. Obiekt ten był wówczas najdłuższym mostem w Europie.


alt



W ramach imprezy była możliwość zwiedzenia bazyliki katedralnej w Pelplinie i zrobienia przed jej frontonem wspólnego pamiątkowego zdjęcia. Kajakarzy oprowadzono też po zamku w Gniewie, w towarzystwie kasztelana.


alt


Zapoznano ich z historią walk rycerskich i uzbrojeniem  średniowiecznym. Wieczorem odbyła się na zamku biesiada rycerska, a następnego dnia rano, po mszy dziękczynnej w kościele św. Mikołaja i niespodziance proboszcza Zbigniewa Rutkowskiego, śniadanie konsumowano w... Sali Rycerskiej.


alt



Rozpoczęcie drugiego etapu spływu, po zwiedzeniu miasta jadąc drogową ciuchcią, odbyło się z przystani Jana III Sobieskiego. Po pokonaniu z trudem Wisły, odbyło się pod opieką przewodnika  grupowe zwiedzenie tczewskiego mostu. Polsko-niemiecka delegacja uczestników spływu złożyła wieniec pod tablicą upamiętniającą obronę tczewskiego mostu 1 września 1939 r.


alt



Organizatorzy ufundowali okazały puchar dla honorowego gościa Bogdana Borusewicza, Marszałka Senatu RP, który płynąc w gondoli Wisłą z Gniewa do Tczewa poznał smak wodniackiej przygody i poparł ideę tworzenia szlaku kociewskiego, a także odbudowy zabytkowego mostu w Tczewie.


alt



Wręczono puchary najstarszemu uczestnikowi spływu Markowi Chrzanowskiemu /ur.1930/ z Tczewa oraz najmłodszemu uczestnikowi 16-letniej Karolinie Sokalskiej z Pruszcza Gdańskiego. Wszyscy uczestnicy na zakończeniu imprezy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.


alt



Pierwszego dnia w spływie z Pelplina /Stocki Młyn/ do Gniewa w jednakowych spływowych koszulkach, wystartowało ponad 70 kajakarzy, a drugiego dnia Wisłą z Gniewa płynęło 56 osób oraz 8 wioślarzy KKS Unia Tczew. Część musiała wcześniej wrócić do domów.


Uczestnicy dobrze radzili sobie na bardzo trudnej do pokonania rzece Wierzyca, na której naturalnymi przeszkodami były liczne powalone drzewa i wystające kamienie. W kilku najtrudniejszych  miejscach, w których był wartki nurt, doszło do kilkunastu wywrotek kajaków i ich podtopień. Dzięki pomocy ratowników WOPR, na trasie o wiele łatwiej udawało się przenosić kajaki ponad lub pod naturalnymi przeszkodami.


alt



Równie ciężko płynęło się w niedzielę po Wiśle. Z upływem czasu około południa przybierał na sile wiatr przeciwny do kierunku płynięcia. Tworzyły się fale i czasami mimo wiosłowania znosiło i nie płynięto do przodu wraz z nurtem królowej naszych rzek. Na niej też przeszkody stanowiły piaszczyste łachy ukryte tuż pod powierzchnią wody. Kilkunastu kajakarzy musiało różnymi sposobami ściągać swoje plastikowe łupinki z piaszczystych zasadzek.


alt



Pokonywanie Wisły z uwagi na te naturalne i pogodowe przeszkody znacznie się przedłużało. Prowadzący dwukrotnie wyznaczyli na brzegu wspólne postoje, aby nieco odpocząć i aby do czołówki najszybciej płynących kajakarzy dołączyli maruderzy. A i tak tych najsłabszych trzeba było holować na metę spływu zlokalizowaną przy zabytkowym moście w Tczewie.


alt



W imieniu komitetu organizacyjnego oceny imprezy dokonał jego dyrektor Ryszard Różycki (na powyższym zdjęciu): - Mogę śmiało powiedzieć, że udało nam się w pełni zrealizować założone cele spływu. Jesteśmy nim bardzo zmęczeni gdyż praktycznie ta imprezę przygotowaliśmy w zaledwie dwa miesiące, kiedy normalnie potrzeba na to 8-12 miesięcy. Ale taką decyzję podjęliśmy na początku letnich wakacji, grając w szachy z kolegą Andrzejem Błażek, któremu pragnę serdecznie podziękować za wykonanie wspólnie ogromnej pracy w której bardzo mnie wspierał. Dziękuje także pozostałym kolegom z naszego komitetu organizacyjnego,  współorganizatorom, partnerom i sponsorom. Planujemy taką wodniacką imprezę organizować co roku, zapraszając do udziału naszych sąsiadów m.in, z Niemiec, Ukrainy i Czech oraz z innych państw Unii Europejskiej, by pokazać im uroki krajobrazowe Kociewia i jego zabytki. Dzięki moim szerokim prywatnym kontaktom ze studiów na AWFiS Gdańsk, studiom podyplomowym w Gnieźnie oraz prowadzenia/jako spiker wielu imprez sportowych, udało mi się nakłonić do udziału w naszej imprezie takich znamienitych gości jak m in. mistrza olimpijskiego wioślarza Adama Korola, kolarza szosowego Bohdana Bondarewa z Ukrainy uczestnika igrzysk olimpijskich w Atlancie i 2-krotnego mistrza świata, Yurii Dylla z Ukrainy - mistrza Ukrainy w karate, Axel Straus i Brygid Straus z Berlina. 


alt


W spływie z ramienia patronatu, mecenatu i partnerstwa uczestniczyli tacy VIP-owie, jak: Zbigniew Ptak z pomorskiego urzędu marszałkowskiego, Henryk Boś - wiceprezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich, Józef Puczyński - Starosta Tczewski, Maria Górzyńska - Burmistrz Gniewa, Krzysztof Lisiecki - Prezes Zamku Gniew, Waldemar Walejko – Komendant Państwowej Straży Pożarnej i Robert Sudenis – Komendant Powiatowej Policji w Tczewie.


Specjalnymi gośćmi byli: Andrzej Majchrzyk - mistrz świata w kulturystyce 2012 r. i prezydent WFF WBBF Polska; Jarosław Struczyński - Kasztelan Zamku Gniew; Jerzy Cisewski - dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie; Adam Przybyłowski – właściciel Telkab Tczew i Ewa Czochór  - Radna RM Tczew.


Współorganizatorami spływu byli: tczewski WOPR, Fundacja Kultury Fizycznej OLIMP, Kolejowy Klub Sportowy UNIA Tczew, Ruch Społeczny Pojednanie MOST, Społeczny Komitet Odbudowy Mostu oraz Powiatowy Ośrodek Sportu w Tczewie.
Patronat medialny sprawowała Gazeta Gdańska i portal wybrzeze24.pl

Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież